Карин Асма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карин Асма
Карин Асма во 1960
Роден(а)Helju Karin Isaac
17 март 1926
Пјарну, Естонија
Починал(а)12 јануари 2012
Гетеборг, Шведска
ОбразованиеУниверзитет Гетеборг Стокхолмски универзитет
СопружникФеликс Асма

Карин Асма (17 март 1926 година, Пјарну, Естонија - 29 јануари 2012 година, Гетеборг, Шведска) била естонско-шведска историчарка на уметност.

Нејзиниот татко бил архитект, а нејзината мајка учителка по уметност. Во 1944 година дипломирала на Вишото женско училиште во Пјарну. Истата година побегнала во Шведска каде продолжила да студира во Друштвото за занаети и дизајн (сега ХДК) во Гетеборг 1946-1948. Асма подоцна студирала класична археологија, етнографија и историја на уметност и на Универзитетот во Гетеборг и на Универзитетот во Стокхолм .[1] Во 1960 година, таа се стекнала со диплома - лиценца за философи во историјата на уметноста на Универзитетот во Гетеборг, со лиценцирана теза за внатрешна декорација на цркви во западна Шведска во 1600-тите и 1700-тите години.

Во периодот 1964-1966 Асма работела како кустос во Историскиот музеј во Гетеборг. Како музејски едукатор во Музејот на уметност во Гетеборг работела во периодот 1966-1976 година, предавала историја на уметност на Универзитетот во Гетеборг во периодот 1976-1990 и била кустос во Музејот Рихска во периодот 1976-1991.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karin Aasma in Estonian Foreign Biographical Database