Карин Јулстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карин Јулстрем
Јулстрем за време на потпишување на книги на Книжевниот саем во Готеборг во Септември 2010.
Роден(а)31 август 1963.(1963-08-31)(60 г.)
ЗанимањеТелевизиски презентер, новинар, автор
СопружникСтефан Лиф Предлошка:Married

Карин Астрид Марија Јулстрем (родена на 31 август 1963 година), попозната како Карин Јулстрем, е шведска телевизиска водителка, новинарка и авторка. Таа е една од најпознатите шведски телевизиски водителки и има презентирано емисии како Мелодифестивален, Карин 21:30 и Mun över bord .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Јулстрем е родена во Оргрите, Гетеборг [1] од мајка Ула (моминско Содердал), учителка и татко, Ленарт Јулстрем, глумец и режисер.[2] На возраст од дванаесет години, таа добила главна улога во радио Божиќното шоу Frida och farfar (македонски: Фрида и дедо ).[3] За време на средното училиште студирала природни науки. Откако нејзините родители се развеле, Јулстрем и нејзиниот брат Никлас се преселиле заедно во стан,[4] приклучувајќи се на рок бендот Арт и учествувајќи на шведското државно првенство во рок Rock-SM 1982 година.[5] Тие не успеале да се најдат меѓу првите три, а Rock-SM го освоила подоцна светски познатата рок група Европа .[5][6]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јулстрем се пријавила и на главните курсеви по новинарство и медицинско образование, а била примена и на двете. Сепак, таа се одлучила за новинарство. По дипломирањето, Јулстрем работела и како известувач за весниците Гетеборгс-Тидинген и Афтонбладет .[7] Помеѓу 1987 и 1989 година таа го претставувала телевизиското музичко шоу Gig проследено со други емисии како Fredagstexter, Melodifestivalen 1990, Mun över bord, Moder Svea, Hon & han заедно со Paolo Roberto, Carin med C, TV-huset и исто така Carin 21 : сите на шведскиот јавен радиодифузен сервис SVT .[8]

Јулстрем, исто така, работела како развивач на програми, сценарист и шеф на информации за продукциската куќа зад MTV во Скандинавија .[9] Јулстрем ја создала драмската серија Sjätte Dagen .[10] Таа, исто така, застанала на театарската сцена за време на нејзината претстава Фредаг варје даг и пеела песни.[9]

Јулстрем ја објавила својата прва книга Finns inte på kartan на Саемот на книгата во Гетеборг во 2009 година.[11][12]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Јулстрем порано била во врска и се омажила за водителот на радио ток-шоу Стефан Лив и таа во тоа време била Карин Јулстрем-Лив.[13] Двојката се развела во 2007 година.[13] Во 2013 година, нејзината втора врска, со сопственикот на клуб Стефан Албрехтсон, исто така, завршила.[14]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

 • Finns inte på kartan, Форум на Bokförlaget, 2009 година
 • Hitta vilse, Форум Бокфорлагет, 2010 година
 • Kajas resa, Bokförlaget Forum, 2012 [15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Alex – Hjulström, Carin Архивирано на 6 октомври 2013 г.. Alex.se.
 2. Sharon, Eyal (27 August 2013). „Hon kom ur svackan i direktsändning“. Sydsvenskan (Swedish). Архивирано од изворникот на 21 October 2013. Посетено на 8 October 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. "Frida och farfar" Sveriges Radio. Архивирано на 5 октомври 2013 г.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име autogenerated1b.
 5. 5,0 5,1 Visst finns Carin på kartan. Hela Gotland. (18 July 2009). Архивирано на 19 октомври 2013 г.
 6. Europe – världsstjärnorna från Upplands Väsby Архивирано на 6 октомври 2013 г.. SVT.se.
 7. Carin Hjulström – Böcker – Bokus bokhandel. Bokus.com.
 8. "Intervju med Carin Hjulstrom". Forum Bokförlag.
 9. 9,0 9,1 „Carin Hjulström-Livh“ (Swedish). Sfi.se. Архивирано од изворникот на 12 October 2013. Посетено на 5 October 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. Föreläsare – SAJ föreläsarbyrå samarbetar med de bästa föreläsarna Carin_Hjulström. Saj.se.
 11. "Finns inte på kartan av Carin Hjulström" Enbokcirkelföralla. (13 July 2011).
 12. "Carin Hjulström prisad för romandebut". nwt.se. (5 November 2009).
 13. 13,0 13,1 Nu skiljer sig Carin | Nöje | Expressen Nöje | Nöjesnyheter Musiknyheter Filmnyheter Архивирано на {{{2}}}.. Expressen. (21 February 2007).
 14. Carin Hjulström om sitt nya singelliv [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.. Expressen. (3 January 2013).
 15. "En story värd sin publik" Архивирано на 7 јануари 2014 г.. Expressen. (25 September 2012).