Карикатурен портрет на Тула Ларсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет во зелена позадина (лево) и Карикатурен портрет на Тула Ларсен (десно) биле една слика сè додека Мунк не ја исекол на половина.

Карикатурен портрет на Тула Ларсен — слика од Едвард Мунк.

Сликата е од 1905 година, на која се претставени Мунк и Тула Ларсен, била пресечена на половина од Мунк, откако бил застрелан во левата рака по кавга во спалната соба.[1].

Сликата е портрет на самиот уметник и неговата свршеница Тула Ларсен. Кога нивната врска завршила со горчина, Мунк го исекол нивниот портрет во два дела. Во каталогот на Герд Вол од 2008 година, таа е каталогизирана како две слики со броеви 645, односно 646.

Мунк и Тула Ларсен се запознале во Берлин во 1899 година и започнале бурна врска. Либералната дама од повисоката класа Ларсен сакала да се омажи за Мунк, но тој се двоумел, истовремено со влошувањето на неговата здравствена состојба и алкохолизмот. За време на кавга во 1902 година, Мунк бил застрелан во левата рака. На крајот, Ларсен решила да го напушти Мунк. Кога потоа се омажила за друг човек, Мунк огорчен ја пресекол нивната портретска слика.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Edvard Munch“. Архивирано од изворникот на 2021-04-19. Посетено на 2021-04-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]