Каригину

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Каригину - стара јапонска облека од ерата Хејан. Каригину е долг капут со многу широки и долги ракави. Најчесто е изработен од свила која не е толку скапоцена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 8.