Карелиско братство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карелиското братствo е организација која е основана во 1907 година како Руско Православно друштво, чија цел била русифицирање на православното население. [1] Тоа имало блиски врски со руските националисти во Државната дума . [2]

Главниот на организацијата бил епископот Кипријан. [3] Организацијата била растурена кога Финска ја стекнала својата независност во 1917 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ramet, Sabrina Petra (1988). Eastern Christianity and Politics in the Twentieth Century. Duke University Press. стр. 269. ISBN 9780822308270.
  2. Chulos, Chris J.; Remy, Johannes (2002). Imperial and National Identities in Pre-revolutionary, Soviet, and Post-Soviet Russia. Finnish Literature Society. ISBN 9789517462655.
  3. Loima, Jyrki (2014). „A Case Study of Education and Nationalism: The Multicultural Fight for "Souls and Minds" in Finland, 1891–1921“. The Historian. 76 (4): 750–765. doi:10.1111/hisn.12052.