Кара беј Таушанли џамија

Координати: 41°6′55.8″N 20°48′27.5″E / 41.115500° СГШ; 20.807639° ИГД / 41.115500; 20.807639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кара беј Таушанли џамија
Џамискиот двор со шадрванот
Основни податоци
МестоОхрид, Македонија
Координати41°6′55.8″N 20°48′27.5″E / 41.115500° СГШ; 20.807639° ИГД / 41.115500; 20.807639
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилраноосманлиски
ЗавршенXVII век
Особености
Минариња1

Кара беј Таушанли џамија (турски: Tavşanlı Kara Bey Cami) — стара османлиска џамија во градот Охрид.[1][2] Му припаѓа на Охридското муфтиство на ИВЗ.

Минарето

Изградена е во османлиско време, веројатно во XVII век. Спомената е во патописите на од Евлија Челебија во 1662 г. На храмот нема ктиторски натпис.[3][4] Сместена е на улицата „Даме Груев“ (стара „Никола Пашиќ“) во маалото Кара Беј, наречено по џамијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија (PDF). Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 81. ISBN 978-608-65143-2-7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-24. Посетено на 2022-03-25.
  2. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 59–60. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  3. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија (PDF). Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 81. ISBN 978-608-65143-2-7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-24. Посетено на 2022-03-25.
  4. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 59. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]