Карајанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Карајанија

Карајанија (грчки: Καραγιάννια) — мала географска област во Кожанско, Егејска Македонија.

Областа лежи 25 км западно од градот Кожани и има облик на зарамнета вдлабнатина, вгнездена во јужните падини на планината Сињак. Непристапна е од север, запад и исток, бидејќи е обиколена со високи планини, и до неа се доаѓа само од југ. Претставува широка клисура образувана со ерозија на водите кои се слеваат од Сињак од северозападен правец.

Населени места[уреди | уреди извор]

Карајанија била традиционална населено со Турци, што се гледа од изворните имиња на местата. Ова се променило во 1920-тите, кога сето население е иселено во Турција, а на негово место се доведени Грци-бегалци согласно размената утврдена според Лозанскиот договор.[1] Набргу потоа, грчката држава ги сменила имињата на селата. Денес областа има вкупно 1.465 жители, распоредени во следниве села, сите во денешната Општина Кожани:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°19′03″ N; 21°39′58″ E / 40.3175° СГШ; 21.6660° ИГД / 40.3175; 21.6660