Карат (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карат
Биографски податоци
ПотеклоБерлин, Германија
ЖанровиРок
Поп музика
Период на активност1975–
ИздавачиАмига
Телдек
БМГ Ариола
Едел
Мреж. местоMre\no mesto

Карат (Ger. for "carat") е германски рок бенд, основан во 1975 година во Источен Берлин, во тоа време дел од Демократска република Германија, или Источна Германија. Карат, исто така се здобил со голема популарност во Западна Германија кога албумот од 1982 година „Der blaue Planet“ бил еден од највисоко продаваните на годината во Источна и Западна Германија, со што Карат бил еден од најпознатите бендови во рок музиката на германски јазик.