Карате кид (филм од 2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Карате кид“
Дете каратист.jpg
рекламен постер
РежисерХарлд Звард
ПродуцентЏери Вентрауб
Вил Смит
Џејда Пинкет Смит
Џејмс Ласитер
НастапуваатЏеки Чен
Џејден Смит
Венвен хан
Тараџи П. Хенсон
Женвеи Венг
Ју Ронџуанг
МузикаЏејмс Харнер
КинематографијаРоџер Прат
МонтажаКевин Стермер
СтудиоOverbrook Entertainment
JW Productions
China Film Group
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера11 јуни 2010
Времетраење140 minutes
ДржаваСАД
Кина
ЈазикАнглиски
Кинески јазик
Буџет$40,000,000
Бруто заработка$359,126,022

Карате кид (англиски: The Karate Kid) — американски драма и комедија филм, кој претставува обработка на филмот Карате кид од 1984 година. Во филмот главна улога имаат Џеки Чен и Џејден Смит, додека неговиот татко Вил Смит се потпишува како продуцент на филмот. Филмот е снимен на повеќе локации низ Кина, како што е познатиот Кинески ѕид и во самиот филм е претставена кинеската култура и старите кинески боречки вештини.