Карасава (цирк)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карасава - еден од главните циркови во Јапонија, сместен кај градот Мацумото, во префектурата Нагано.

Циркот Карасава.

Општ опис[уреди | уреди извор]

Циркот Карасава лежи под планината Оку-Хотака (3.190 метри) во планините Хида или „Северните јапонски Алпи“. Пречникот на циркот е околу 2.000 метри. Дното на циркот е на 2.300 метри надморска височина. Значи, различноста на височината е 900 метри.[1] Топениот снег на циркот ја создава реката Азуса и се спушта кон долината Камикочи. Циркот Карасава е средиште за планината за планинарење, Хотакадаке, и исполнет со многу шарени шатори во лето. Останува многу снег во лето и е погоден за летно скијање. Исто така е познат по живописната боја на есенските лисја. Висината на подот на циркот е 2300 метри надморска височина.

Ледник Карасава[уреди | уреди извор]

Географот Томоја Јозава се залагал за две фази на ледниците во Јапонија преку читање на воздушни фотографии од Јапонските Алпи. Тоа е ледникот Јокоо (пред 60 илјади години) и ледникот Карасава (пред 20 илјади години).[2][3][4]

Планински колиби[уреди | уреди извор]

Постојат две големи планински колиби.

  • Карасава Хуте
  • Карасавска колиба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Masaki Iwafune "Rock Avalanches Occurred in the Snow-melt Season at the Karasawa Cirque in Mt. Hotaka-dake, the Japanese Alps"Journal of Geography 105(2) 569-589 1996
  2. Shuji Iwata"Turning points in the Glacial Landform Study of the Japanese Alps 第四紀研究(The Quaternary Research)53(6)p. 275─296
  3. „地球実感!長野県の地質風景/環境保全研究所“. www.pref.nagano.lg.jp. Архивирано од изворникот на 2021-01-15. Посетено на 7 август 2021.
  4. Ito ,Vorndran"Glacial Geornorphology and Snow-Lines of Younger Quaternary around the Yari-Hotaka Mountain Range, Northern Alps, Central Japan" Polarforschung 53 (1): 75-89, 1983