Карал (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карал, А Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карал
Concello de Carral
Амблем на Карал Concello de Carral
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Каралопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 48 km2, население од 5,453 жители (2004) и густина од 113.6 km2.