Каракол (Белизе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 16°45′50.45″N 89°7′8.80″W / 16.7640139° N; 89.1191111° W / 16.7640139; -89.1191111

Кана
Јужен акропол

Каракол или Ел Каракол е име на голем антички мајански град, денес археолошко наоѓалиште. Наоѓалиштето се наоѓа во Белизе, во областа Кајо. Каракол се наоѓа околу 25 милји јужно од Шунантунич и Сан Игнасио Кајо на надморска висина од 460 метри. Градот бил населен во 1200 п.н.е. но својот најголем подем го доживеал во мајанскиот класичен период. Наоѓалиштето има над 40 градби.

Поврзано[уреди | уреди извор]