Каракол (Белизе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 16°45′50.45″N 89°7′8.80″W / 16.7640139° СГШ; 89.1191111° ЗГД / 16.7640139; -89.1191111

Кана
Јужен акропол

Каракол или Ел Каракол е име на голем антички мајански град, денес археолошки локалитет. Локалитетот се наоѓа во Белизе, во областа Кајо. Каракол се наоѓа околу 25 милји јужно од Шунантунич и Сан Игнасио Кајо на надморска висина од 460 метри. Градот бил населен во 1200 п.н.е. но својот најголем подем го доживеал во мајанскиот класичен период. Локалитетот има над 40 градби.

Поврзано[уреди | уреди извор]