Карадски Пештери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карадски Пештери
Karad caves Agashiv Leni.jpg
Агашивските Пештери
Координати17°14′07″ N; 74°09′08″ E / 17.2352778° СГШ; 74.1522222° ИГД / 17.2352778; 74.1522222Координати: 17°14′07″ N; 74°09′08″ E / 17.2352778° СГШ; 74.1522222° ИГД / 17.2352778; 74.1522222

Карадските Пештер ― група од 66 будистички пештери сместени на околу 5 километри југозападно од Карад, во близина на селото Џакинвади со поглед на реката Којна.[1] Тие се составени од:

Пештерите се наоѓаат на ридот Агашив, а некои пештери се расфрлани околу Џакинвади. Пештерите свртени кон југ се важни пештери. И во долината има пештери. Една од пештерите го носи името на Чокамела кој живеел таму околу 8 години.[2]

Овие пештери се врежани во првиот век пред нашата ера и се многу едноставни.[1]

  • Пештера 5 - ги има најраните будистички симболи
  • Пештера 30- будистички симболи

Натписот го опишува подарокот од Сангмитра, Синот на Гопала.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ahir, D. C. (2003). Buddhist sites and shrines in India: history, art, and architecture (1.. изд.). Delhi: Sri Satguru Publ. стр. 197. ISBN 8170307740.
  2. Frere, H. B. E. (1851). „Memorandum of some Buddhist Excavations near Karadh“. Journal of the Bombay Branch of the Royal Asiatic Society. The Society. 3: 108–117.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]