Карага (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регион XIII
Карага
Карта на Филипините со локација на Регион XIIIКарага
Регионален центар Бутуан Сити
Население 2.803.805
– Густина 148.8 на km²
Површина 18.847,7 km²
Адмн. поделба
Провинции 5
Градови 3
Општини 70
Барангаи 1.310
Конг. дистрикти 7
Јазици Суригаонон, Кебуано, Бутуанон, Манобо, други


Карага е административен регион на Филипините, кој е лоциран на североисточниот дел од островот Минданао. Карага е најновиот филипински регион и исто така се нарекува и Регион XIII. Бутуан Сити е регионалниот центар.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карага е поделена на 5 провинции и Бутуан Сити.

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(per km²)
Северен Агусан Кабадбаран 285.570 1.773,2 161,0
Јужен Агусан Просперидад 559.294 8.966,0 62,4
Динагат Сан Хозе 802,1
Северен Суригао Суригао 481.416 1.936,9 175,8
Јужен Суригао Тандаг 501.808 4.552,2 110,2
Бутуан Сити 267,279 817.3 327.0


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

политичка карта на Карага


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ

Координати: 8°55′N, 125°30′E