Карагандинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Караганди (покраина))
Прејди на: содржини, барај
Карагандинска област
Қарағанды облысы
Карагандинская область
Област
Природниот парк Каркарали
Природниот парк Каркарали
Грб на Карагандинска област
Грб
Карагандинската област во Казахстан
Карагандинската област во Казахстан
Координати: 48°00′ СГШ 71°00′ ИГД / 
Земја  Казахстан
Админ. центар Караганда
Управа
 • Управник Бауржан Абдишев
Површина[1]
 • Вкупна 427.982 км2
Најг. вис. 1.500 м
Најм. вис. 500 м
Население (2013-02-01)[2]
 • Вкупно 1.363.638
 • Густина 3.1.862.040.926.955.0/км2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Пошт. бр. 100000
Повик. бр. +7 (721)
ISO 3166 KZ-KAR
Рег. таб. 09, M
Окрузи 9
Градови 11
Паланки 39
Села 557 [3]
Мреж. место karaganda-region.kz

Карагандинска област (казашки: Қарағанды облысы, руски: Карагандинская область) — област во средишниот дел на Казахстан. Главен град е Караганда (или Караганди). Бројот на жители во областаа изнесува 1.375.000.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа е на интезивна експлоатација на јаглен за време на СССР, но и седиште на неколку кампови за присилна работа на Германци во периодот после Втората светска војна.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 9 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]