Карабаир - Бујковци (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Карабаир
Карабаир is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Карабаир
Карабаир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Карабаир
Место Бујковци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Карабаир е населба од римското време. На просторот што го зафаќа новоизградената рафинерија, поточно на делот каде што се изградени цистерните, се откриени ѕидови градени од камен и варов малтер, фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Со изградбата на рафинеријата локалитетот е целосно уништен.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Археолошки локалитети (Скопје)