Каптоприл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каптоприл
Captopril.svg
Captopril-3D-vdW.png
Систематско (IUPAC)
(2S)-1-[(2S)-2-methyl-3-sulfanylpropanoyl]
pyrrolidine-2-carboxylic acid
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • AU: D
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост70–75%
Метаболизамhepatic
Полувреме на елиминација1.9 hours
Екскрецијаrenal
Назнака
CAS-број62571-86-2
ATC кодC09AA01
PubChemCID: 44093
DrugBankAPRD00164
ChemSpider40130 Yes check.svgОк
UNII9G64RSX1XD Yes check.svgОк
KEGGD00251 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL82 X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC9H15NO3S
Моларна маса217.29
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Каптоприл е инхибитор на ангиотензин-конвертирачкиот ензим (АКЕ инхибитор) кој се користи во терапија на хипертензија и некои видови на конгестивна срцева инсуфициенција.