Капсохор (Касандра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Каспохор, денес Певкохорисело во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 100 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.568 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]