Капсаицин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капсаицин
Kapsaicyna.svg
Capsaicin-3D-vdW.png
Назнаки
404-86-4 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:3374 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL294199 Yes check.svgОк
ChemSpider 1265957 Yes check.svgОк
EC број 206-969-8
2486
Jmol-3D слики Слика
KEGG C06866 Yes check.svgОк
PubChem 1548943
UNII S07O44R1ZM Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Crystalline white powder[1]
Мирис Highly volatile and pungent
Точка на топење
Точка на вриење
0.0013 g/100mL
Растворливост
Парен притисок 1,32⋅10-8 мм Hg at 25 °C[2]
UV-vismax) 280 nm
Структура
Кристална структура monoclinic
Фармакологија
ATC код
Податоци за дозволи
Штетност
R-фрази R24/25
S-фрази (застарено) S26, S36/37/39, S45
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Капсаицинот е активна компонента во лутите пиперки, растенија од родот Capsicum. Тој е иританс за цицачите, вклучувајќи ги и луѓето, и предизвикува чувство на жежење во ткивата со кои доаѓа во контакт. Капсаицинот и неколку други сродни соединенија се наракуваат капсаициноиди и се создаваат како секундарни метаболити во чили пиперките, најверојатно како заштитен механизам од одредени цицачи и габи.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Capsaicin“. ChemSpider, Royal Society of Chemistry, Cambridge, UK. 2018. Посетено на 9 June 2018.
  2. „Capsaicin, Experimental Properties“. PubChem, US National Library of Medicine. 2 June 2018. Посетено на 9 June 2018.
  3. What Made Chili Peppers So Spicy? Talk of the Nation, 15 August 2008.