Капричиоза (пица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капричиоза
Пица Капричиоза 2.jpg
Традиционална капричиоза
Дел од оброкотглавно јадење, мезе
Главни состојкијајца, шунка, печурка, кашкавал

Капричиоза — вид на пица во италијанската кујна подготвена со моцарела сирење, италијанска печена шунка, печурки, артишок, сардината и домати.[1][2][3] Се вклучува видови на печурки како што се cremini (бели печурки),[3][4] и други. Некои видови на Капричиоза, може да користат пршута (сува шунка), маринирано артишоково срце, маслиново масло, маслинки, базилико и[3][5] јајца.[6] Некои видови можат да се подготват со користење на тенка кора.[6]

Оваа пица била измислена од страна на Енеа „Данте“ Сантерини, сопственикот на ресторанот La Capricciosa во Виа дел Корсо, Рим. Семејството Сантерини сè уште го има корпоративниот патент регистриран на 29 ноември 1952 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. L'arte italiana di цена ла пица (на италијански). pp. 33-35.
  2. 3,0 3,1 3,2
    Пица. pp. 36-37.
  3. Lopreseti, Мајк. "Fenson е страсти: Виткање и пица". САД Денес. Преземено На 8 Септември 2014 Година.
  4. 6,0 6,1