Капрезе (салата)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капрезе
Капрезе (салата).jpg
Традиционална капрезе салата
Видсалата
Дел од оброкотпредјадење, мезе
Место на потеклоИталија
Главни состојкимоцарела,босилек, домат

Капрезе салата (италијански: insalata caprese [insaˈlaːta kaˈpreːze; -eːse]; 'Capri салата')[1] — едноставна италијанска салата, направена од свежо исечена моцарела, домати, и босилек, зачинети со сол и маслиново масло; парчињата од состојките во ресторанската пракса обично се наредени во чинија.[2][3] Како кај пицата Маргерита, тоа се карактеристики на боите на италијанското знаме: зелена, бела и црвена. Во Италија, тоа обично се служи како antipasto (стартер), не contorno (гарнир).

Варијанти[уреди | уреди извор]

Варијациите на салатата капрезе може да вклучуваат италијанско декорирање или песто на местото на маслиновото масло, како и оцет во прилог на тоа. Може да се додадат маслинки, заедно со рукола или зелена салата за да се засили босилекот. Понекогаш се додава,оригано или црн пипер.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Edward Antrobus (31 October 2010). Recipes of If You Can Read, You Can Cook: Year 1. SEAM Publishing. стр. 32. ISBN 978-1-301-75286-7.
  2. Радоста на готвењето (75th Edition) стр. 169
  3. Најџел Слејтер е класичен insalata caprese рецепт, The Observer, 18 јули 2010.