Прејди на содржината

Капо Сан Мартино

Од Википедија — слободната енциклопедија

Капо Сан Мартино е локалитет во општина Лугано, Швајцарија, сместен на источната страна на Монте Сан Салваторе, покрај кантоналниот пат што го поврзува Лугано со Мелиде. Како што сугерира името, Капо Сан Мартино („Ртот на Свети Мартин“) е природна карпа со поглед на езерото Лугано.

Историски, локалитетот Капо Сан Мартино бил познат и како „Бесилката на Свети Мартин“, бидејќи таму биле извршувани смртни казни со бесење.[1] Последното бесење се случило во 1804 година.[2]

До 1861 година, Капо Сан Мартино бил на италијанска територија, бидејќи му припаѓал на Кампионе д'Италија.[3] Во 1863 година, Капо Сан Мартино станал село Пазало, тогаш сè уште независна општина во областа Лугано.[4]

Во текот на 19 век, од Капо Сан Мартино, покрај брегот на езерото, работела варница.[5] Оваа варница била само една меѓу неколкуте други во Каслано, Мелиде, Кастањола, Пазало, Цимадера и Мелано, кои ги експлоатирале изобилните наоѓалишта на варовник во регионот Сотокенери за производство на вар.[6]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Giannò, Vanessa (17 January 2017). „Pazzallo“ [Pazzallo]. Dizionario Storico della Svizzera (италијански). Посетено на 13 February 2022.
  2. Giannò, Vanessa (17 January 2017). „Pazzallo“ [Pazzallo]. Dizionario Storico della Svizzera (италијански). Посетено на 13 February 2022.
  3. „Storia“ [History]. Sito ufficiale della Città di Lugano (италијански). 2022. Посетено на 13 February 2022.
  4. Giannò, Vanessa (17 January 2017). „Pazzallo“ [Pazzallo]. Dizionario Storico della Svizzera (италијански). Посетено на 13 February 2022.
  5. Codoni, A.; Gamboni, V. (1988). Le fornaci di calce di Capo San Martino (италијански). Bellinzona: Dipartimento della pubblica educazione.
  6. Hochstrasser, Roland (2003). La fornace di Caslano: proposte per la conservazione e valorizzazione del patrimonio storico-culturale regionale (PDF) (italian). Museo del Malcantone. стр. 6. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-08-18. Посетено на 2023-01-15.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)