Капките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капките
Пештера Мирчевица (Кожуф) 02.jpg
Отворите на пештерата
Местопланина Кожуф, Кавадаречко
Должина10 м

Капкитепештера на планината Кожуф.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Пештерата, се наоѓа во месноста Капките, под гребенот Стара Мирчевица на десната страна во долината на Стара Река (Жарница), северно од врвот Дудица, на планината Кожуф. Се наоѓа во тешко пристапен терен обраснат со многу густа шума. Пештерата има два отвори. Таа е мала по површина и има една главна пештерска сала со височина од 4 метри, а нејзината вкупна должина изнесува 10-15 метри, при што се стеснува кон североисток каде постои мал пештерски канал. Во неа има многу малку пештерски украси како сталактити, сталагмити и сливови со мала должина.

Галерија[уреди | уреди извор]