Капингамарангиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капингамарангиски јазик
Kirinit
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКапингамаранги
Говорници1500  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kpg

Капингамарангиски јазикполинезиски јазик кој е дел од подгрупата на елиски јазици. Јазикот се зборува во Капингамаранги во Микронезија. Според податоците јазикот го зборуваат околу 3000 жители. Капингамарангискиот е сроден со нукуорскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]