Капила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капила
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Општина leader_title =
Површина
 • Вкупна 147 km2 (57 sq mi)
Надм. вис. 558 m (1,831 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 189
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место Ayuntamiento de Capilla

Капила е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .