Капел (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капел
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Капел
Капел is located in Германија
Капел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Место единици 2
Основни податоци
Површина 8,25 км2
Надм. височина 3 м
Население 705  (31 декември 2017)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04741
Портал www.sglandwursten.de
Координати 53°43′47″N 8°34′16″E / 53.72972° СГШ; 8.57111° ИГД / 53.72972; 8.57111Координати: 53°43′47″N 8°34′16″E / 53.72972° СГШ; 8.57111° ИГД / 53.72972; 8.57111

Капел (германски: Cappel) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во историската област Вурстенски крај, северно од Дорум. Низ местото поминува железничката линија Бремерхафен-Куксхафен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]