Капел ан ден Ијсел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капел ан ден Ијсел
Општина
Плоштадот Стадсплеин во Капел
Плоштадот Стадсплеин во Капел
Знаме на Капел ан ден Ијсел
Знаме
Грб на Капел ан ден Ијсел
Грб
Нагласена позиција на Капел ан ден Ијсел во општинската мапа на Јужна Холандија
Локација во Јуѓна Холандија
ЗемјиХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаникПетер Оскам (ХДА)
Површина[2]
 • Вкупна15,40 км2 (590 ми2)
 • Земјишна14,25 км2 (550 ми2)
 • Вода1,15 км2 (44 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999997999999−2 м
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно66.261
 • Густина4.650/км2 (12,000/ми2)
ДемонимCapellenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode2900–2909
Area code010
Мреж. местоcapelleaandenijssel.nl

Капел ан ден Ијсел [kaːˈpɛlə ʔaːn dɛn ˈɛisəl] (Loudspeaker.svg слушајте) е град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината имала население од 66,712 во 2017, и зафаќа површина од 15.4015.40 km2 (5.95 ми), од кои 1.151.15 km2 (0.44 ми) е вода. Се наоѓа на источниот раб на Ротердам, на реката Холандсе Ијсел.

Градот има она што е веројатно најмалиот музеј во земјата, Dief en Duif huis ("Куќа на Крадци и Гулаби"). Сега историски музеј, служел како затвор за замокот на Капел и е се што сега останало од замокот од 16 век.

На спротивставени страни на автопатот А16 се два бизнис-паркови наречени Ривиум и Браинпарк. Компаниите со седиште во поголемиот Ривиум вклучуваат Rockwell Automation, Pfizer Nederland, Sodexho Nederland, Royal Dutch Shell, Van Orord и многу други.

Јавен превоз[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ [Mayor]. Bestuur en Organisatie (Dutch). Gemeente Capelle aan den IJssel. конс. 16 July 2013. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ [Key figures for neighbourhoods]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 март 2014. 
  3. „Postcodetool for 2903AR“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 16 July 2013. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014.