Капајани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Копајаните биле староседелски народ кои живееле на територијата на денешна Аргентина.

Опис[уреди | уреди извор]

Географски, Капојаните живееле на териториите на денешните покраини Ла Риоха, Катамарка и Сан Хуан во Аргентина и Чиле.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]