Кан (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кан
ПотеклоКелн, Западна Германија
Жанрови
Период на активност1968–79, 1986, 1988, 1991, 1999
Мреж. местоspoonrecords.com

Кан — германска експериментална рок група формирана во Келн, Западна Германија во 1968. Кан биле водечка авант-гардна рок група во 70-тите. Од почетокот, нивната музика не била дел од општоприфатените сфаќања за рокенрол музиката.

Наводи[уреди | уреди извор]