Канје Вест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канје Вест
Биографски податоци
Родено имеКанје Омари Вест
Роден(а)8 јуни 1977 (1977-06-08) (43 г.)
Атланта (Џорџија), САД
ПотеклоЧикаго, Илиноис, САД
ЖанровиХип-хоп
ЗанимањаПродуцент, рапрер, музичар, пејач
Инструментивокал, клавијатура, самплер, синтисајзер
Период на активност1996–
ИздавачиGOOD Music, Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Мреж. местоkanyewest.com

Канје Омари Вест (англиски: Kanye Omari West; р. 8 јуни 1977)[1] е американски рапер. Својот деби-албум, The College Dropout го издал во 2004 година, а својот втор албум, Late Registration го издал во 2005 година, третиот Graduation 2007, а четвртиот 808s & Heartbreak во 2008 година додека пак последниот албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy во 2010 година. Неговите први три албуми (помалку и четвртиот) добиле многу награди[2][3] како и пофалби од критичарите.[4] Сите албуми постигнале голем комерцијален успех, а три од четирите негови албуми го освоиле првото место на топ-листите во САД. Вест води и своја издавачка куќа, GOOD Music.[5] Вестовата маскота е Мечката Губитник (Dropout Bear), мече кое се појавува на корицита на три од петте негови албуми, како и на многу синглови и видео спотови.[6]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

Заеднички албуми со други артисти

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Kanye facts!". Channel 4. 17. 8. 2007. Посетено на 26 април 2008. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. "2005 Grammy Award Winners". CBS News. Посетено на 24. 4. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. "List of Grammy winners". CNN. Посетено на 24. 4. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. "Kanye West". Metacritic. Посетено на 24. 4. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. "GOOD Music". GOOD Music. Посетено на 24. 4. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. "From Beyonce to Bono to Bruce, Busy B's Held Sway in Pop". The Washington Post. Посетено на 24. 4. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  7. "Tweet 126770388121292800". Twitter. October 19, 2011.