Кануан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кануан
Canouan
Местоположба на Кануан
Местоположба на Кануан
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°43′N 61°20′W / 12.717° СГШ; 61.333° ЗГД / 12.717; -61.333Координати: 12°43′N 61°20′W / 12.717° СГШ; 61.333° ЗГД / 12.717; -61.333
Површина2,93 sq ми
Управување
Демографија
Население1700
Дополнителни податоци
Кануан во Свети Винцент и Гренадини
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина1.250,7 km2 (482,9 sq mi)
Мрежна страницаCanouan in Saint Vincent and the Grenadines


Кануан (англиски: Canouan) е остров во Карипското Море. Островот е дел од островската група Гренадини, во островската држава Свети Винцент и Гренадини. На југот од островот има две мали островчиња Лилот и Кануан Бален.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот е мал, со должина од 5,6 км и ширина од 2 км. Вкупната површина на островот е 7,6 км2. Вкупното население на островот се движи некаде околу 1700 жители.[1].

Покрај атлантскиот брег на островот има корален гребен. Највисока точка на островот е Маунт Ројал. Островот има два големи залива, Френдшип и Глоси. Островот се наоѓа на 40 километри јужно од Свети Винцент.

Клима[уреди | уреди извор]

Просечната дневна температура на островот е 24 to 30 °C (75 to 86 °F). Најсушни месеци се од декември до мај, а најладни се од ноември до февруари.[2]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Авион во Кануан..

Островот има аеродром, Аеродром Кануан, кој врши летови до околните острови. Пистата во скоро време е проширена и може да се користи и за големи авиони.

Покрај воздушниот, жителите го користат и морскиот собраќај. Има редовни линии до околните острови, особено до Свети Винцент. Скоро е модернизиран овој транспорт и за еден час се стигнува до Свети Винцент, за разлика од минатото кога се патувало околу 2 или 3 часа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „St Vincent and the Grenadines, Population and Housing Census Preliminary Report 2012“. The Census Office, SVG Government. Посетено на 31 December 2015.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-19. Посетено на 2020-03-26.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Gonsalves, Ralph E. History and the Future: A Caribbean Perspective. Quik-Print, Kingstown, St. Vincent, January 1994.
  • Berkmoes, Ryan, Ver and Raub, Kevin (2011). Caribbean Islands, 6th Edition. Lonely Planet. ISBN 978-1-74179-454-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]