Каниетски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каниетски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Изумрен1950
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ktk

Каниетскиот јазик е мртов јазик кој е дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океански јазици и од семејството на малајско-полинезиски јазици. Во рамките на адмиралитетските јазици, јазикот бил класифициран како западноадмиралитетски јазик. Јазикот се зборувал во Папуа Нова Гвинеја сè до 1950-те години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]