Канелони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канелони
Cannelloni
Неподготвени канелони
Други имињаcannaciotti, manfriguli/manfrigoli (Valtellina), canneroni/cannaroni (Naples), cannoli, crusetti (Sicily),[1] canelons (Catalonia)[2]
Видлазањи
Правецглавно јадење (primo piatto)
Земја на потеклоИталија
Температура на послужувањепечено топло до жешко
Главни состојкипченично брашно (дурум), вода
Варијантиманикоти
[[wikibooks:Special:Search/Cookbook: Канелони
Cannelloni|Cookbook: Канелони
Cannelloni]] на Викикниги 
  • Ризница Податотеки поврзани со [[commons:Special:Search/Канелони
    Cannelloni|Media: Канелони
    Cannelloni]] на Ризницата

Канелони (италијански: cannelloni) — италијански тестенини во облик на цевка со пречник од околу 2-3 см и должина од околу 10 см. Тие се цилиндричен вид на лазањи кои обично се служат печени со фил и прелиени со сос. Канелоните се јадење кое припаѓа на италијанската кујна. Популарните пломби вклучуваат спанаќ и рикота или мелено говедско месо. Полнетите цилиндрични суви тестенини потоа обично се прекриваат со сос од домати.

Канелоните се исто така типично јадење на каталонската кујна, каде што се нарекуваат канелони и традиционално се јадат на денот на Свети Стефан.[2]

Рани наводи за macheroni ripieni (полнети тестенини) може да се проследат до 1770 година; но се чини дека зборот канелони се појавил на крајот на 20 век. Маникоти е американска верзија на канелони, иако поимот често се однесува на вистинското печено јадење.[3] Првичната разлика може да биде во тоа што канелоните се состојат од листови тестенини завиткани околу фил, додека маникотите се цилиндри истиснати со машина, затворени на едниот крај.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hildebrand, Caz (2011). Géométrie de la pasta. Kenedy, Jacob., Salsa, Patrice. Paris: Marabout. стр. 50. ISBN 9782501072441. OCLC 762599005.
  2. 2,0 2,1 „Canelons | Cultura Popular“ (англиски). lameva.barcelona.cat. Посетено на 2018-01-16.
  3. Hildebrand, Caz (2011). Géométrie de la pasta. Kenedy, Jacob., Salsa, Patrice. [Paris]: Marabout. стр. 168. ISBN 9782501072441. OCLC 762599005.