Кандалакшански Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед од брегот на заливот.

Кандалакшанскиот Залив (рус. Кандалакшский залив, фин. Kantalahti, карел. Kandalakši = „залив на реката Канда“[1]) е голем залив во Република Карелија и Мурманската област о северозападна Русија. Го образува северозападниот агол на Белото Море, и претставува еден од четирите поголеми заливи во морето. Другите три се Онешкиот Залив (југозападно), Двинскиот Залив (јужно) и Мезенскиот Залив (south east).

На север од заливот се наоѓа Колскиот Полуостров. На северниот врв на заливот е сместен градот Кандалакша и новото нафтено пристаниште Витино (10 км јужно).

Делови од крајбрежјето на заливот му припаѓаат на Кандалакшанскиот природен резерват („Кандалакшский заповедник“), каде влегуваат многу острови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Видик на Кандалакшанскиот Залив

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 66°55′N 32°45′E / 66.917° СГШ; 32.750° ИГД / 66.917; 32.750