Канал „Огињски“

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Канал „Огињски“
белоруски: Агінскі канал
Oginski canal.jpg
Каналот „Огињски“ близу Автопатот П6
Технички податоци
Должина54 км
СостојбаОтворен
Географски податоци
ПочетокЈаселда, Белорусија
ЗавршетокШчара, Белорусија

Канал „Огињски“ или Огињскиев каналканал во Белорусија кој ги поврзува реките Јаселда и Шчара. Неговата должина е 54 км. Неговата изградба била започната во 1765 година од принцот Михал Кажимјеш Огињски, па оттука и името.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Канал Огинского (Oginski Canal) (на руски)