Канава (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канава
Канава
Јужен Буг во село Канава
Јужен Буг во село Канава
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 48°58′29″N, 28°39′30″E

Општи податоци
Име
- изворно
Канава
  Канава
Поштенски број 23306
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Тивровски реон
Географија
Површина 1,63 км²
Надморска височина 223 м
Население
Население 160

Канава (украински: Канава) е село во Украина, Тивровски реон, Виничка област.