Прејди на содржината

Кам-сујски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кам-сујски
Дунш-шујски
Географска
распространетост:
Јужна Кина, Југоисточна Азија, Хајнан
Класификација:Крадајски
  • кам-сујски
Гранки:

Кам-сујските јазици (侗水語支, „Дунг-шуј“) се огранок на крадајските јазици. Се говорат во јужна Кина и мали подрачја во Лаос.

Класификација[уреди | уреди извор]

Кам-сујското семејство има дузина јазици. Попознати од нив се Дунг (камски) со над милион говорници, Мулам, Маонан и сујскиот. Други јазици се ај-чамскиот, Канг, Мак и Тан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Tai-kadai Languages. (2007). Curzon Pr. ISBN 9780700714575
  • Diller, A. (2005). The Tai-Kadai languages. London [etc.]: Routledge. ISBN 070071457X
  • Edmondson, J. A., & Solnit, D. B. (1988). Comparative Kadai: linguistic studies beyond Tai. Summer Institute of Linguistics publications in linguistics, бр. 86. [Arlington, Tex.]: Summer Institute of Linguistics. ISBN 0883120666