Камчија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на одводниот слив на реката Камчија

Камчија[1] е река во Бугарија.

Галеријата на реката Камчија полн свет

Се наоѓа на истокот на земјата. Настанува од сливот на две реки што течат од источниот дел на балканските планини, Гољама-Камчија и Луда-Камчија, тече кон исток. Се влева во Црното Море 25 километри јужно од Варна. Во античко време, реката се нарекувала Панисос (Панисос), подоцна Словените и го дале името Тича.

Должина 244 км. Областа на сливот е 5358 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pancho., Nedev, (1988). Луда Камчия : роман. Profizdat. OCLC 18872210.CS1-одржување: излишна интерпункција (link)

Литература[уреди | уреди извор]