Камсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камсдорф
Место во Унтервеленборн
Црквата во Камсдорф
Црквата во Камсдорф
Црквата во Камсдорф
Грб на Камсдорф
Камсдорф во рамките на Германија
Камсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Унтервеленборн
Место единици 2
Основни податоци
Површина 6,92 км2
Надм. височина 320 м
Население 2.653  (31 декември 2016)
 - Густина 383 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07334
Повик. бр. 03671
Координати 50°38′41″N 11°26′41″E / 50.64472° СГШ; 11.44472° ИГД / 50.64472; 11.44472Координати: 50°38′41″N 11°26′41″E / 50.64472° СГШ; 11.44472° ИГД / 50.64472; 11.44472

Камсдорф (германски: Kamsdorf) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од општината Унтервеленборн.

Географија[уреди | уреди извор]

Камсдорф се наоѓа на источниот раб од Тириншките Шкрилни Планини. Окружниот град Залфелд се наоѓа на 8 километри, а на само неколку километри се наоѓа вештачкото езеро Хоенварте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Унтервеленборн на север, Каулсдорф на југ, како и градот Залфелд на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Камсдорф се состоела од следниве две единици:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]