Камран Мир Хазар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камран Мир Хазар
Роден/а1976
Занимањепоет

Камран Мир Хазар (роден во 1976) — хазарско-норвешки поет, новинар, активист и веб-мастер. Тој има издадено неколку книги со поезија на англиски, вклучувајќи ја и антологијата „Поеми за Хазара“ (Poems for The Hazara) со 125 поети од 68 земји, „Плачот на кобилата која станува пеперутка“ (The Cry of a Mare About to Become a Butterfly) и „Тек на елен“ (Stream of Deer). Неговата нова книга со поезија, наречена „Хазаристан со хаику и жолт Мандела“ (Hazaristan with Haiku’s Body and a Yellow Mandela ) ќе излезе до крајот на 2017 година на хазарски, англиски и италијански јазик. Поемите на Камран се преведени на англиски, шпански, холандски, арапски, кинески, турски, јапонски, италијански и романски. Учествувал на неколку меѓународни поетски фестива ли, вклучувајќи го и Меѓународниот поетски фестивал во Меделин и Меѓународниот поетски фестивал во Ротердам.[1][2][3][4][5][6][7][8]

Камран Мир Хазар е член на Норвешкиот ПЕН и Норвешкиот центар на писатели.[9][10][11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Banned, Censored, Harassed and Jailed | Human Rights Watch“. Human Rights Watch. 2008-07-22. Посетено на 2012-05-09.
 2. „مجتمع جامعهء مدنی افغانستان (مجما)“. Acsf.af. Архивирано од изворникот на 2012-05-27. Посетено на 2012-05-09.
 3. „Flyktninger | Refugees | پناهندگان“. Refugeeface.com. Архивирано од изворникот на 2018-03-01. Посетено на 2012-05-09.
 4. „Kamran Mir Hazar“. London: The Guardian. 2009-06-10. Посетено на 2012-05-09.
 5. „Iran Open Publishing Group - làhne tonde àsbi dàr ezlâye pàrvâneh shodàn - Mir Haz“. Entesharate-iran.com. 2007-12-16. Архивирано од изворникот на 2013-01-29. Посетено на 2012-05-09.
 6. „Poetry International Web - Kamran Mir Hazar“. Afghanistan.poetryinternational.org. 2010-05-28. Посетено на 2012-05-09.[мртва врска]
 7. „About Kabul Press - Kabul Press | Afghanistan Press | کابل پرس | افغانستان پرس“. Kabul Press. Посетено на 2012-05-09.
 8. „Poetry International Web - Kamran Mir Hazar“. Poetryinternational.org. 2010-05-28. Посетено на 2012-05-09.
 9. „Kamran Mir Hazar - Forfatterkatalogen“. NORSK FORFATTERSENTRUM. Посетено на 2015-11-29.
 10. „Kamran Mir Hazar“. 2010.poetry.nl. Посетено на 2012-05-09.
 11. „Programación XX Festival Internacional de Poesía de Medellín“. Festivaldepoesiademedellin.org. 2011-06-21. Архивирано од изворникот на 2012-05-11. Посетено на 2012-05-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]