Прејди на содржината

Камран Азиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камран Азиз
Камран Азиз во 1954 година
Животописни податоци
Роден(а)1922
Никозија, Британски Кипар
Починал(а)Предлошка:Death date and given age
Северна Никозија, Северен Кипар
ЗанимањаComposer

Камран Азиз (1922 – 7 март 2017) билa кипарски музичар и фармацевт. Таа била првата жена композитор [1] и првата жена фармацевт [2] во општеството на кипарските Турци . Таа даде значаен придонес за народната музика на кипарските Турци до тој степен што го започнала жанрот во неговата модерна смисла.[3] Таа исто така била една од првите женски музичари што свиреше во јавноста и била пионер во свирењето и предавањето на западната музика, заедно со нејзиниот колега, Јале Дервиш .[4]

Раниот живот

[уреди | уреди извор]

Азиз е родена во 1922 година.[5] Таа била ќерка на Мехмет Азиз, лекар заслужен за искоренување на маларијата на Кипар; нејзината постара сестра, Туркан Азиз, подоцна станала првата главна медицинска сестра на островот.[6] Музичкото образование го започнала на 8-годишна возраст со учење на пијано.[7] Дипломирала на Американската академија во Никозија .[8]

Таа добила образование по фармакологија од кипарската влада, дипломирала во 1944 година за да стане првата жена фармацевт од кипарските Турци заедно со Ајше Дана.[9]

Музичка кариера

[уреди | уреди извор]

Азиз ги започнала своите музички преноси на Британското воено радио во 1945 година [3] Таа започнала да преведува класични дела на турски во таа година, години пред да започнат слични преводи во Турција.[7] Таа го основа музичкиот ансамбл наречен Kâmran Aziz ve Arkadaşları („Камран Азиз и нејзините пријатели“) во 1950 година. Овој ансамбл настапувал на радио, а потоа и на ТВ во Кипарската радиодифузна корпорација до 1963 година. Свиреа популарни песни, како и преводи на оперски арии и Лидер на композитори како Шуберт на турски. Овие преводи најмногу ги правеле самата Азиз и нејзиниот колега Јале Дервиш. Ова го преобликува музичкиот вкус на кипарското турско општество и го популаризира ансамблот.[4] Азиз и Дервиш компонираа и танго, валцери и маршеви. И покрај тоа што поголемиот дел од нејзините композиции не се фолклорни, некои од песните компонирани од Азиз била инспирирани од кипарската народна музика. Овие песни се покажаа како многу популарни и сега се претставени како дел од канонот за народна музика на кипарските Турци.[4]

Нејзината улога во музичката традиција на кипарските Турци доведе до тоа Културниот комитет на Собранието на Републиката да и додели Специјална награда.[3]

Кариера како фармацевт

[уреди | уреди извор]

Азиз ја отворила својата аптека, Аптеката Азиз, во 1947 година. Во текот на нејзината кариера, таа заедно раководеше со музиката и нејзината аптека. Во 1959 година, таа го основаше Сојузот на фармацевти на кипарските Турци со уште единаесет фармацевти.[10] Таа одигра влијателна улога во неуспешниот обид да се основа првиот фармацевтски магацин во Северен Кипар, кој во голема мера ќе го олесни пристапот до лекови и ќе спречи недостиг. Таа подоцна одиграла слична улога во основањето на складиштето Гуч, најголемото во Северен Кипар во тоа време, во 1988 година. Овој магацин бил во косопственост на државно претпријатие и индивидуални фармацевти и го именуваше самата Азиз, која остана во неговиот одбор на директори до 1997 година. Азиз ја затвори својата аптека во 1997 година. Нејзината аптека го инспирирала локалниот музеј за фармакологија, кој бил отворен во 2011 година [10]

Азиз била хоспитализиран со белодробни компликации во 2017 година и остана во државната болница „Д-р Бурхан Налбантоглу“ во Северна Никозија еден месец. Таа починала на 7 март 2017 година на 95-годишна возраст, еден ден откако била отпуштена од болница.[8] Нејзината погребна молитва беше одржана во џамијата Исмаил Сафа и беше погребана во Никозија.[11] Претседателот на кипарските Турци Мустафа Акинџи и премиерот Хусеин Озгурѓун објавија пораки со сочувство како реакција на нејзината смрт.[12][13]

 1. "Nesilden Nesile Kamran Aziz" (Turkish). Gündem Kıbrıs. 21 December 2012. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Eczacılığın dünü, bugünü ve yarını irdelendi“ (Turkish). Kıbrıs. 15 May 2009. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. 3,0 3,1 3,2 „Kamran Aziz'e Meclis Kültür Komitesi'nden özel ödül“ (Turkish). Kıbrıs. 12 February 2008. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. 4,0 4,1 4,2 Samson, Jim; Demetriou, Nicoletta (2016). Music in Cyprus. Routledge. стр. 78–79. ISBN 9781317091905.
 5. „Kamran Aziz Hastaneye Kaldırıldı!“ (Turkish). Haber Kıbrıs. 17 February 2013. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Türkan Aziz Evi / Lefkoşa“ (PDF) (Turkish). Mekanperest Magazine of the Eastern Mediterranean University. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. 7,0 7,1 "Nesilden Nesile Kamran Aziz" (a documentary on Kamran Aziz) (in Turkish)
 8. 8,0 8,1 „Kamran Aziz hayatını kaybetti!“ (Turkish). Kıbrıs Postası. 7 March 2017. Посетено на 8 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Eczacılık ve Eczacı Profili“ (Turkish). Near East University. Посетено на 16 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. 10,0 10,1 „KIBRIS TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ TARİHİ“ (Turkish). Turkish Cypriot Union of Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2016-08-10. Посетено на 17 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Composer Kamran Aziz passes away“. BRT. 8 March 2017. Посетено на 8 March 2017.
 12. „Özgürgün, Besteci Kamran Aziz'in vefatı nedeniyle mesaj yayımladı“. Kıbrıs Postası. Посетено на 8 March 2017.
 13. „Cumhurbaşkanı Akıncı, Kamran Aziz için başsağlığı mesajı yayımladı“. Kıbrıs Postası. Посетено на 8 March 2017.