Прејди на содржината

Камп „Академија“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камп „Академија“
Антарктички камп
Поглед кон кампот
Поглед кон кампот
Земја Бугарија
АнтарктикЛивингстонов Остров
Јужни Шетландски Острови
Антарктик
Управуван одБугарска академија на науките
Основан2004 (2004)
ВидСезонски
ПериодЛето
СтатусОперативен

Камп „Академија“ (бугарски: лагер Академия) — камп кој се наоѓа во источниот дел на остров Ливингстон, Јужни Шетландски Острови, Антарктик, именувана по Бугарската академија на науките во благодарност за придонесот на Академијата во истражувањето на Антарктикот. Местото за првпат било окупирано во австралиското лето 2004/05 година, а од 2004 година било означено како летна пошта Тангра 1091, најјужната филијала на Бугарските пошти.

Патеки за пристап и истражување[уреди | уреди извор]

Кампот Академија е стратешки сместен во горниот ледник Хурон, областа Ворнер Гап, на надморска височина 541 метри во северозападното подножје на врвот Зограф, централните планини Тангра. Кампот се наоѓа ма 11 до 12.5 километри од бугарската база Св. Климент Охридски и шпанската база Хуан Карлос I, соодветно.

Кампот Академија нуди удобен копнен пристап до главниот опсег на планините Тангра на југ (со патеки за истражување и искачување што водат од кампот Академија до врвот Лјасковец и планината Фрисланд преку Каталунско седло и до врвот Левски, Големиот иглен врв и врвот Хелмет); до областите Боулс Риџ, Видинските височини, ледникот Калиакра и областите Сноуфилд Саединени на север; до ледникот Хјурон на исток; и до гребенот Плиска, гребенот Бурдик, ледникот Перуника и ледникот Хантрес на запад.

Тангра 2004/05[уреди | уреди извор]

Кампот Академија бил домаќин на базниот камп на бугарското топографско истражување Тангра 2004/05 од 3 декември 2004 година до 2 јануари 2005 година. Истражувањето од бродовите Вангардија и Академик Вавилов, а на копното на островот Ливингстон и островот Полумесечина, и било спроведено од 25 ноември 2004 година до 11 јануари 2005 година од двочлениот тим Љубомир Иванов и Дојчин Василев. Мисијата покрила преку скијање или одење пешки, вкупно растојание од околу 200 км, главно во сурови временски услови и предизвикувачки непознат терен во планините Тангра, гребенот Боулс, Видин Хајтс и ледниците Хурон, Калиакра и Перуника.

Првите искачувања се направени на врвовите Лјасковец (1473 m), Онгал (1149 m), Зограф (1011 m), Комини (774 m), Мелник (696 m), Мизија (604 m) и неколку помали врвови, како и третото искачување на врвот на планината Фрисланд (1700 m). Биле собрани опсежни геодетски и географски информации, вклучувајќи координати и податоци за висината, конфигурација на морското крајбрежје и зоните без мраз, како и детална фотографска документација на претходно неистражени и оддалечени области во внатрешноста на островот Ливингстон и островот Гринич.

Врз основа на истражувањето, за прв пат биле мапирани околу 150 географски одлики и во 2005 година била објавена нова топографска карта од 1:100000 на двата острови. Податоците од топографското истражување Тангра 2004/05 биле користени и на бугарската карта на островите Ливингстон, Гринич, Роберт, Сноу и Смит од 2008 година.

Теренската работа спроведена од кампот Академија за време на истражувањето Тангра 2004/05 е забележана од Дискавери Канал, Природонаучниот музеј, Кралската збирка и Британското истражување на Антарктикот како временски настан во истражувањето на Антарктикот.[1][2][3]

Последователно занимање[уреди | уреди извор]

Кампот бил домаќин на базните кампови за првото искачување на врвот Голем иглен врв ( 1.679,5 метри) од Бугарите Дојчин Бојанов, Николај Петков и Александар Шопов на 8 јануари 2015 година, и првото искачување на Св.<span typeof="mw:Entity" id="mwVw"> </span>Борис од Бојанов и Петков на 22 декември 2016 година.[4]

Тангра 1091 Пошта[уреди | уреди извор]

Поштата Антарктика Тангра 1091 на Бугарски Пошти, работела во текот на целото времетраење на експедицијата Тангра 2004/05 на Антарктикот од 25 ноември 2004 до 11 јануари 2005 година, во кампот Академија од 3 декември 2004 до 2 јануари 2005 година. Канцеларијата ја добила поштенската шифра 1091, а ја водел поштарот Љубомир Иванов во согласност со стандардните бугарски поштенски прописи и процедури.

Поштенската адреса на канцеларијата била: Камп Академија; 1091 Тангра; Остров Ливингстон; Антарктик. Поштата (т.е. нејзините поштенски марки) била поништена со стандарден кружен бугарски печат за откажување (метално издание) со натпис „POSTE BULGARE ANTARKTIKA TANGRA 1091“ на нејзината периферија и бројач за датум/час во центарот. .

Испратени се вкупно 517 појдовни пратки ( писма и разгледници), од кои 364 преку Софија, 150 преку Пунта Аренас и 3 преку поштата Св. Климент Охридски. Тие биле географски распределени меѓу 30 дестинации на земји и тоа: Бугарија – 146, Германија – 144, Белгија – 54, Чиле – 50, Британија – 18, САД – 15, Шпанија – 13, Нов Зеланд – 11, Франција – 9, Аргентина – 7, Австралија – 7, Австрија – 7, Швајцарија – 7, Фолкландските Острови – 5, Антарктикот (Островот Ливингстон) – 3, Авганистан – 2, Чешка – 2, Италија – 2, Јапонија – 2, Португалија – 2, Уругвај – 2, Данска – 1, Грција – 1, Индонезија – 1, Ирак – 1, Монсерат – 1, Словачка – 1, Словенија – 1, Јужна Африка – 1, Вануату – 1.[5]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кампот Академија се наоѓа на  62°38′41,9″S 60°10′18,3″WКоординати: 62°38′41,9″S 60°10′18,3″W, што е 3,6 км источно од портата Орфеј источно-25 на источно од 5 на истк. Резен, 3,2 км југо-југоисточно од превојот Омуртаг, 4 км југозападно од портата Пирдоп, 1,68 км западно од седлото Лозен, 7,1 км западно од превојот Карнобат и 2,68 км северо-северозападно од Каталунското седло.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pole Expedition List“. ThePoles.com. Архивирано од изворникот на 8 March 2005. Посетено на 8 March 2005.
  2. Discovering Antarctica Overview. Discovery Channel UK website, 2012
  3. 14 November 2004: Tangra. Discovering Antarctica Timeline. Discovery Channel UK website, 2012
  4. D. Boyanov and N. Petkov. The Peaks of Tangra Mountains: Project Report Part Two 2016/17. Sofia, February 2017 (in Bulgarian)
  5. L. Ivanov. Bulgarian mail services on Livingston Island (1995/96 and 2004/05 seasons). Sofia, March 2005

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]