Камп: Белешки за модата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Камп: Забелешки за модата — изложба на висока мода одржана во 2019 година, во костимографскиот центар Ана Винтур, крило на Метрополитенскиот музеј на уметност (МЛД) во кое се поставени колекциите на Иститутот за Костуми.

Изложбата е одржана од 8 мај до 9 септември 2019 година. На неа и претходи Галата на институтот за костими, [1] издание на годишниот настан засобирање средства Мет Гала во Њујорк, кој се смета за најголем годишен настан на модната индустрија [2] и го означува отворањето на годишната модна изложба. Секоја година галата ја слави темата на изложбата одредена за таа година, а изложбата ја поставува основата за дрес-кодот на ноќта. Се очекува гостите да ја изберат својата мода така што таа ќе одговара на темата на изложбата. [3]

Изложбата од 2018 година, „ Небесни тела: Модата и католичката имагинација “ го постави рекордот на посетеност на Мет Гала на сите времиња, со 1,6 милиони посетители. [4]

Шарени излози на облека на изложбата Камп: Белешки за модата

Годишни изложби на Институтот за костими[уреди | уреди извор]

Секоја година Институтот за костими во музејот Метрополитен ја започнува својата нова годишна изложба со свечена вечера на Мет Галата. На јавното отворање на изложбата Камп 2019 му претходеше Гала вечерта на Институтот за костими на 6 мај 2019 година. [5] Копретседавачи на Галата беа Лејди Гага, Алесандро Микеле, Хери Стајлс, Серена Вилијамс и Ана Винтур. [5] На изминатите гала вечери често славните личности одбираа чудни и контроверзни облеки. [3] Од копретседавачите, Лејди Гага е добро позната по камп стилот, вклучувајќи го и нејзиниот фустан од сирово месо на МТV Mузичките Награди во 2010. [6]

Комерцијалниот успех на Институтот за костими во 2018 година е пресвртница за Мет Гала, и пошироко, за уметничкиот свет. [7] Честопати модата се смета за помалку сериозна уметничка форма, но се покажа дека таа е финансиски сигурна. [7] Победничката серија на Институтот за костими започна во 2011 година, со Галата на тема „ Александар Меквин: Боженствена убавина “, со над 650.000 посетители. [8] Тоа беше на врвот заедно со „ Кина: низ стакло “ од 2015 година и „ Manus x Machina: Мода во ера на технологија “ од 2016 година. [7] Изложбата на Институтот за костими за 2018 година, „Небески тела: Мода и католичка имагинација “ го постави рекордот на посетеност на Мет на сите времиња од 1,6 милиони посетители. [4]

Позадина[уреди | уреди извор]

Наметка виножито - Кристофер Бејли за Бурбери, есен/зима, 2018-2019 година

Во емисијата „ Прашај ја Ана“ на Ана Винтур, нејзината неделна видео серија коде таа одговара на прашања од модните фанови, објасни дека Ендрју Болтон, главен куратор на Институтот за костими, ја избира темата, понекогаш и до пет години однапред. [9] Таа, исто така, сподели дека нејзиниот единствен совет за темата бил дека насловот на шоуто треба да биде јасен за „сите да го разберат веднаш“. [9]

Темата на изложбата беше објавена како тема за Гала вечерта на 9 октомври 2018 година. [1] Ендрју Болтон го избира името на изложбата инспириран од есејот на Сузан Зонтаг од 1964 година „ Забелешки за „ камп “, [5] кој ги разгледува значењата и конотациите на зборот„ камп “. [10] Нејзиниот „влијателен“ есеј вклучува „58 точки со детали за начинот на кој може да се изгради концептот на „Камп“ стилот. [1] Тоа веројатно го доведе овојс стил во мејнстримот и ја направи Зонтаг книжевна славна личност. [11] Зонтаг напиша: „Навистина, суштината на "Камп" стилот е неговата ofубов кон неприродното: кон вештина и претерување“. [1]

Белешките на Зонтаг за Камп како „љубовта кон неприродното: кон вештината и претерувањето....стил на сметка на содржината...триумфот на стилот на епицен “, Болтон ги пронашол релевантни и споредливи со она што го поминуваме културно и политички“ во сегашноста. [5] Болтон забележува дека „кампот“ опфаќа елементи како „ иронија, хумор, пародија, театралност, вишок, екстравагантност, носталгија и претерување“. [5] Тој додаде дека темата е соодветна на сегашноста и „многу релевантна за културниот разговор, да се погледне она што често се отфрла како празна несериозност, но всушност може да биде многу софистицирана и моќна политичка алатка, особено за маргинализираните култури “. [11] Болтон истакна дека кампот никогаш не го загубил својот субверзивен елемент од 1960 -тите, кога есејот бил напишан и користен како „приватен код, првенствено во геј заедницата “. [12]

Болтон го пронајде значењето на камп во францускиот глагол se camper, што значи "претерано позирање", а неговото потекло се поврзува со францускиот суд во времето на Луј XIV . [5] Самиот Луј XIV ја консолидирал моќта принудувајќи ги благородниците да го трошат своето богатство во Версај на мода и накит за да се украсуваат додека учествуваат во сложени, задолжителни социјални танци и вештачки битки. [5] Неговиот помлад геј брат, Филип I, војвода од Орлеанс, со неговата опсесија со облека и накит на многу начини се смета за парадигма на камп стилот, . [5] Камп станува крајниот приказ на Филип I, војводата од Орлеанс, кој го посветил својот живот на танцување и облекување. Иако двапати оженет, тој живеел гел живот. [12]

Авторот Енди Медхерст забележува дека дефиницијата се променила низ историјата, „Прво беше француски глагол („да се докажува“ или „држење на телото “), потоа придавка со геј -конотација во 18 век, и неодамна, именка што треба да се опише претерана гестови и постапки“. [13] Карим Хубчандани, професор за квир студии и студии за перформанси на Универзитетот Тафтс, рече дека „Камп ги прави безбожни нештата што се свети и е квир начин на знаење“. [14]

Изложбата „Камп“[уреди | уреди извор]

Оставено од Гучи/Дапер Дан, 2018 година. Право од Луј Витон/Ким Џонс, есен/зима 2018-19

Изложбата беше претставена во изложбениот салон Ирис и Б. raералд Кантор на Петтата авенија на Мет, а беше финансиски подржана од Гучи, [11] чиј креативен директор Алесандро Микеле, рече дека есејот на Зонтаг „совршено го изразува она што навистина значи камп: единствената способност на комбинирање на висока уметност и поп-култура “. [5] Директорот на Музејот Метрополитен, Макс Холин изјави дека „нарушувачката природа на кампот и субверзијата на модерните естетски вредности честопати е банализирана, но оваа изложба ќе го открие своето длабоко влијание и врз високата уметност и кај популарната култура“. [15] Есејот на Зонтаг е изложен до нејзината фотографија и е дел од изложбата. [16]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Chochrek, Ella (2018-10-09). „Met Gala 2019 Theme Announced — and It Invites Wild Interpretations“. Footwear News (англиски). Посетено на 2019-06-02. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Staff, A. O. L. „The Met Gala theme for 2019 has just been announced -- and it'll be unlike anything in gala history“. AOL.com (англиски). Посетено на 2019-06-02.
 3. 3,0 3,1 „The theme for next year's Met Gala has been revealed“. The Independent (англиски). 2018-10-10. Посетено на 2019-06-02. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 Feitelberg, Rosemary (2019-04-04). 'Camp: Notes on Fashion' to Offer Many Interpretations at the Met's Costume Institute“. WWD (англиски). Посетено на 2019-06-02. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 5,8 „The Metropolitan Museum of Art Costume Institute Presents "Camp: Notes on Fashion" for Its Spring 2019 Exhibition“. Vogue (англиски). Посетено на 2019-06-02. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated4“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated4“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated4“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated4“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. „Exploring the Met Gala's 2019 theme: 'Camp: Notes on Fashion'. The Auburn Plainsman. Посетено на 2019-06-02.
 7. 7,0 7,1 7,2 Brooke, Eliza (2019-05-06). „What is camp? The Met seeks to find out through fashion“. Vox. Посетено на 2019-06-03.
 8. Beja, Marc (7 August 2011). „Thousands show up for last day of Met's McQueen exhibit“. Посетено на 8 August 2011.
 9. 9,0 9,1 „So, What Exactly Is 'Camp: Notes on Fashion?' 2019 Met Gala Theme, Explained!“. Life & Style (англиски). 2019-05-03. Посетено на 2019-06-02.
 10. Sontag, Susan. Notes on "Camp". Penguin Random House (2018). ISBN 978-0241339701
 11. 11,0 11,1 11,2 Friedman, Vanessa (2018-10-09). „Met Costume Institute Embraces 'Camp' for 2019 Blockbuster Show“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-06-02. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated2“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „autogenerated2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 12. 12,0 12,1 Zargani, Luisa (2019-02-22). 'Camp: Notes on Fashion' Exhibit Presented in Milan“. WWD (англиски). Посетено на 2019-06-02.
 13. 'Subversive' camp fashion style gets a Met spotlight“. am New York (англиски). Посетено на 2019-06-02.
 14. Prasad, Akshita (2019-05-12). „Camp: Notes On Fashion – The Queer, The Feminist, The Political“. Feminism In India (англиски). Посетено на 2019-06-04.
 15. Relaxnews (2019-05-03). „The Met's Costume Institute Presents 'Camp: Notes on Fashion' This Spring“. Philippine Tatler (англиски). Посетено на 2019-06-02.
 16. „Camp: Notes on Fashion review - A much needed celebration of profoundly queer, profoundly political aesthetic“. The Independent (англиски). 2019-05-08. Посетено на 2019-06-04.

Извори[уреди | уреди извор]