Кампиљо де Дуењас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кампиљо де Дуењас
Campillo de Dueñas
Остатоци од замокот Сафра во Кампиљо де Дуењас
Остатоци од замокот Сафра во Кампиљо де Дуењас
ЗемјаШпанија
Автон. заедницаКастиља-Ла Манча
ПокраинаГвадалахара
ОпштинаКампиљо де Дуењас
Површина
 • Вкупна60 км2 (20 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно81
 • Густина1,9/км2 (50/ми2)
 [1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кампиљо де Дуењас (шпански: Campillo de Dueñas) — општина во покраината Гвадалахара, Кастиља-Ла Манча, Шпанија. Се наоѓа близу изворот на реката Пједра. Според пописот од 2017 г. во општината има 81 жител.[1]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓаат остатоците од арагонскиот замок Сафра (XII век) кој имал важна улога како упориште на границата меѓу христијанска и муслиманска Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Гвадалахара: Население по општини и пол. (2872)“. Национален статистички институт. Посетено на 18 април 2018. (шпански)

Координати: 40°53′06″N 1°41′01″W / 40.88500° СГШ; 1.68361° ЗГД / 40.88500; -1.68361