Кампилјо де Љерена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кампилјо де Љерена
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКампилјо де Љерена
Површина
 • Вкупна234 км2 (90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000502000000502 м
Население (2005)
 • Вкупно1.624
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Кампилјо де Љеренаопштина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.