Камило Чибин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камило Чибин
Camillo Cibin
Camillo Cibin 20051219.jpg
Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан
На должноста
1972 – 2006
Наследник Доменико Џани
Лични податоци
Роден(а) 3 јуни 1926
Салгареда, Италија
Починал(а) 25 октомври 2009(2009-10-25) (возр. 83)
Рим, Италија
Вероисповед Католик

Камило Чибин (на италијански: Camillo Cibin; 3 јуни 1926, Салгареда - 25 октомври 2009, Рим) — поранешен Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан на чија функција служи 34 години почнувајќи од 1972 година.