Камигвин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Камигвин
Провинцискиот грб на Камигвин
Провинцискиот грб на Камигвин
Мапа на Филипините со факти за Камигвин highlighted
Мапа на Филипините со факти за Камигвин
Регион Северен Минданао Регион (Регион X)
Главен град Мамбахао
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 5
 - Барангај 58
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 2-ра најмала
 - Вкупно (2000) 74.232
 - Густина 323/km² (16-та)
Површина 2-ра најмала
 - Вкупно 229,8 km²
Основана 1565
Јазици Кебуано, Кинамигински
Гувернер Хурдин Хесус Ромуалдо (Lakas-CMD/NPC)


Камигвин е мала островска провинција на Филипините во близина на северниот брег на островот Минданао. Припаѓа на Северен Минданао Регионот.

Главен град е Мамбахао и е предпоследна провинција по население и површина. Единствено Батанес е помала провинција. Островот се наоѓа во Бохолско Море на само 10 km северно од провинцијата Источен Мисамис.


Население и култура[уреди | уреди извор]

Народот на Камигвин себеси се нарекува Камигвинци (Camiguingnons). Главно занимање им е рибарството и фармерството,со производство воглавно на ориз и манго. "Кебуано" и "Хилигајнон" се главните дијалекти. Неколкумина зборуваат на Кинамигински, кој е антички јазик. Доста од населението зборува и Англиски.


Економија[уреди | уреди извор]

Најмногу приходи и најзастапено е земјоделието, услугите па индустријата. Следуваат приходите по стопански гранки:

  • Агрономија: PHP28.027M
  • Услуги: PHP64.116M
  • Индустрија: PHP1.230M
  • Друго: PHP80.888M
  • Трговија: PHP21.385M

Total: PHP195.645 M


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Камингвин е поделен на 5 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Главноит град Мамбахао
Провинцијата се нарекува и Белиот Остров
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°10′N, 124°43′E