Камештица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камештица
Реката Камештица во Нежилово (3).jpg
Реката во селото Нежилово
Други имињаНежилова Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Čaška Municipality.svg Чашка
СелаНежилово
Слив
Главен изворЈакупица
УстиеБабуна
41°38′51″N 21°27′12″E / 41.64750° N; 21.45333° E / 41.64750; 21.45333Координати: 41°38′51″N 21°27′12″E / 41.64750° N; 21.45333° E / 41.64750; 21.45333
ТечениеБабунаВардарЕгејско Море

Камештица (ретко наречена: Нежилова Река) — река во Македонија, сместена на планината Јакупица.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Поминува низ селото Нежилово и се влева во реката Бабуна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]