Камерфорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камерфорст
Камерфорст is located in Германија
Камерфорст
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Манфред Колашек
Основни податоци
Површина 16,92 км2
Надм. височина 271 м
Население 795 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 036028
Портал www.vg-vogtei.de
Местоположба на Камерфорст во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°7′19″N 10°25′33″E / 51.12194° СГШ; 10.42583° ИГД / 51.12194; 10.42583Координати: 51°7′19″N 10°25′33″E / 51.12194° СГШ; 10.42583° ИГД / 51.12194; 10.42583

Камерфорст (германски: Kammerforst) е општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]