Камеронов кабинет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Конзервативно – либералдемократска влада
Дејвид Камерон
Дејвид Камерон (Кон),
Премиер
Ник Клег
Ник Клег (Либдем),
Заменик-премиер

Дејвид Камерон е тековниот Премиер на Обединетото Кралство, и со неговото избирање бил повикан од Кралицата да ја формира новата влада по оставката на претходниот премиер Гордон Браун на 11 мај 2010. Коалициониот кабинет е составен од 18 конзервативци и пет либералдемократи.[1] Ова е првиот коалиционен кабинет во Обединетото Кралство уште од времето на таканаречениот „Кабинет за национално единство“ на Винстон Черчил за време на Втората светска војна.


Тековен коалиционен кабинет[уреди | уреди извор]

Партија Конзервативец
Либералдемократ
Кабинет на Обединетото Кралство[2][3]
Ресор Министер
Премиер
Прв лорд-ризничар
Министер за јавната служба
Дејвид Камерон
Заменик-премиер
Лорд-претседател на Советот
(специјална надлежност за политички и уставни реформи)
Ник Клег
Државен секретар за надворешни и комонвелтски работи
Прв државен секретар
Вилијам Хејг
Канцелар на касата Џорџ Озборн
Лорд-канцелар
Државен секретар за правда
Кенет Кларк
Државен секретар за внатрешни работи
Министер за жени и рамноправност
Тереза Меј
Државен секретар за одбрана Д-р Лијам Фокс
Државен секретар за деловно работење, иновација и струки Д-р Винс Кејбл
Државен секретар за работа и пензии Ијан Данкан Смит
Државен секретар за енергетика и климатски промени Крис Хјун
Државен секретар за здравство Андрју Лензли
Државен секретар за образование Мајкл Гоув
Државен секретар за заедници и локална самоуправа Ерик Пиклс
Државен секретар за транспорт Филип Хамонд
Државен секретар за животна околина, храна и рурални работи Керолајн Спелман
Државен секретар за меѓународен развој Ендрју Мичел
Државен секретар за Северна Ирска Овен Патерсон
Државен секретар за Шкотска Мајкл Мур
Државен секретар за Велс Шерил Гилан
Државен секретар за култура, олимпијада, медиуми и спорт Џереми Хант
Главен секретар на Ризницата Дени Александар
Водач на Домот на лордовите
Канцелар на Војводството Ланкастер
Лордот Стратклајд
Министер без ресор (Државен министер) Баронесата Варси
Останати присутни на состаноците
Министер на кабинетната служба
Генерален благајник
Френсис Мод
Државен министер во Кабинетната служба
(советник за политички насоки на Премиерот во Кабинетската служба)
Оливер Летвин
Државен министер за универзитети и наука Дејвид Вилетс
Водач на Домот на општините
Лорд-таен печат
Сер Џорџ Јанг
Главен бич во Дом на општините
Парламентарен секретар на Ризницата
Патрик Меклохлин
Присуствува кога се на дневен ред министерските должности
Главен правозастапник Доминик Грив

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Владини функции
Претходник
Браунов кабинет
Влада на Обединетото Кралство
2010–
На должноста